Jaki kocioł gazowy? Pomagamy wyborze

Zastanawiasz się jaki kocioł gazowy? W takim razie dobrze, że trafiłeś na nasz artykuł. Kocioł gazowy może być małych lub dużych rozmiarów. Na rynku są dostępne kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. W zależności od tego, który wybierzemy, zapewnimy sobie ciepło w domu oraz gorącą wodę użytkową. Decyzja o wyborze urządzenia powinna być uzależniona od możliwości instalacyjnych oraz indywidualnych potrzeb na ogrzewanie.

Kocioł gazowy zamiast węglowego

Decyzja o zakupie urządzenia gazowego z pewnością dotyczy również osób, które chcą się pozbyć starego kopciucha, czyli pieca węglowego. Wtedy powstaje pytanie: jaki kocioł gazowy wybrać? W niewielkich domach rekomenduje się montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego. Zwykle wybór urządzenia jest uzależniony od tego, ilu domowników mieszka w gospodarstwie domowym. W warunkach ograniczonej przestrzeni oraz paru domowników kocioł dwufunkcyjny jest wręcz idealny. Wszystkie elementy instalacji znajdują się w jednej obudowie, dzięki czemu estetyka jest zachowana. Kotły tego typu można postawić lub zawiesić na ścianie, jeśli nie mamy tyle wolnego miejsca. To rozwiązanie bardzo kompaktowe.

Większość kotłów ma zamkniętą komorę spalania ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort. Dzięki temu również nie dochodzi do utraty ciepła.

W dużych domach z kolei jest więcej miejsca niż w małym domu jednorodzinnym czy mieszkaniu dlatego proponuje się urządzenia jednofunkcyjne z osobnym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Bardzo często producenci sprzedają już kocioł wraz z zasobnikiem. Jeśli kupimy sam piec jednofunkcyjny, to trzeba uważnie przeczytać w zaleceniach producenta, jakie zasobniki można do takiego urządzenia domontować. Zestaw dostarcza więcej ciepła i więcej ciepłej wody użytkowej niż kocioł dwufunkcyjny, lecz zabiera również o wiele więcej miejsca.

Sterowanie kotłem

Zastanawiając się: jaki kocioł gazowy wybrać, warto także wziąć pod uwagę możliwości sterowania. Najlepsze są te urządzenia, które mają funkcję automatyczną i można zadać temperaturę na poszczególne okresy. To duża oszczędność czasu.