Program czyste powietrze czy inne formy dofinansowania?

Wymiana urządzenia grzewczego, termomodernizacja budynku czy inwestycja w OZE to spore nakłady finansowe. Na szczęście mieszkańcy w Polsce mają dostęp do różnych form dofinansowania. Jakie są plusy i minusy poszczególnych programów? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to produkt stworzony przez rząd, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Grupą docelową są właściciele mieszkań jednorodzinnych. Budżet tego programu przewidziano na kwotę 103 mld złotych i jest rozlokowywany za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Biorąc pod uwagę rodzaj wsparcia, zdecydowanie można powiedzieć, że program Czyste Powietrze ten ma wiele zalet. Jest też drobne utrudnienie w postaci wniosków, które są trudne do wypełnienia. Dlatego wiele mieszkańców decyduje się na pomoc prawną w kwestii wypełnienia wniosku. Skąd wynika trudność? Beneficjent musi znać konkretne rozwiązania technologiczne oraz parametry. Można je poznać, lecz trzeba wtedy zlecić specjaliście wykonanie dedykowanego audytu.

Gminne Programy Ograniczania Niskiej Emisji

W skrócie te programy nazywają się PONE. Każdy taki program różni się w poszczególnych gminach pod względem technologicznym oraz proceduralnym. Różnice niestety dotyczą również poziomu dofinansowań, co jest powodem wielu kłótni. Wszystko dlatego, że programy te mają mocno ograniczony budżet, co pozwala na dofinansowanie zaledwie kilkudziesięciu inwestycji w skali roku.

Zakres technologiczny jest uzależniony od specyfiki władz gminy oraz urządzeń grzewczych lub technologii OZE, jaką beneficjent chce wdrożyć. Poziom dofinansowań najczęściej wynosi 40%. Diabeł tkwi w szczegółach, ponieważ można otrzymać wsparcie w wysokości 40% z kwoty 3000 zł. Dużym udogodnieniem poprawiającym ograniczony dostęp do środków finansowych jest możliwość łączenia PONE z innymi źródłami finansowania. W rezultacie połączenie kilku źródeł może spowodować całkiem dobrą sumę, jaką można przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej swojego domu.