Ogrzewanie gazowe w domu – zalety i wady

Podczas budowy każdego domu właściciel musi zdecydować o wyborze konkretnej instalacji grzewczej. Pomimo wielu nowych rozwiązań dostępnych na rynku wciąż chętnie Polacy wybierają urządzenia gazowe. Jakie ma zalety i wady gazowa instalacja w domu?

Jak działa gazowe ogrzewanie?

Ogrzewanie zasilane gazem jest przede wszystkim bezproblemowe oraz intuicyjne. Praca kotła jest kontrolowana za pomocą dedykowanego panelu, na którym można zadać żądaną temperaturę oraz to, w jakich godzinach ma się utrzymywać konkretna godzina w domu. Kotły gazowe co trzeba konserwować raz w roku, a prace konserwacyjne musi wykonać audytor zajmujący się szczelnościami urządzenia. Przegląd najlepiej zrobić jesienią przed sezonem grzewczym. Ogrzewanie gazowe jest możliwe, gdy mamy dostęp do gazociągu lub chcemy wybudować własny zbiornik. W obu przypadkach potrzebne jest przyłącze, aby instalacja mogła pobierać gaz ziemny.

Czy warto decydować się na kotły gazowe co?

Nie da się ukryć, że instalacja gazowa i same urządzenia przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim ogrzewanie gazem jest bardzo wygodne w użytkowaniu – mamy dostęp do panelu, na którym można ustawić wszystkie parametry. Z tym udogodnieniem wiąże się kolejna zaleta. Instalacja gazowa pozwala na oszczędność czasu, ponieważ nie musimy sprawdzać co chwile, jaką mamy temperaturę oraz nie ma konieczności rozpalania kotła. Kotły gazowe co można dostosować do różnych możliwości, na przykład można ją podłączyć do ogrzewania podłogowego. Urządzenia tego typu charakteryzują się dużą efektywnością. Przykładowo kondensacyjne kotły gazowe co osiągają efektywność na poziomie 105%.

Wady gazowego ogrzewania

Instalacja gazowa nie jest idealna. Chcąc ogrzewać dom za pomocą gazu, musimy się przygotować wydatki związane z zapewnieniem przyłącza, urządzenia oraz innej infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania takiej instalacji. Z tego względu wadą są wysokie koszty inwestycje. Wysokie koszty związane są również z zakupem samego urządzenia gazowego. Kotły gazowe co są zdecydowanie droższe od innych rozwiązań, lecz są bardziej efektywne i ekologiczne.