Kocioł centralnego ogrzewania – jaki wybrać?

Dobra instalacja grzewcza jest podstawą, aby w naszym domu żyło się dobrze. Na rynku mamy do wyboru mnóstwo urządzeń grzewczych, dlatego wybór nie jest prosty. Jeśli planujesz zakupić urządzenie grzewcze, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Rodzaje pieców centralnego ogrzewania – jaki kocioł wybrać?

Na rynku możemy wyróżnić wiele urządzeń, które możemy dopasować do instalacji, jaką posiadamy w domu. Możemy zakupić kotły gazowe, elektryczne, olejowe, węglowe (nowoczesne), opalane drewnem czy ekogroszkiem. Poniżej pokrótce opiszemy każdy z rodzajów kotła. Jeśli zastanawiasz się: jaki kocioł wybrać, to koniecznie przeczytaj poniższe informacje.

Kupując kocioł gazowy, trzeba zakupić zbiornik instalacyjny oraz infrastrukturę przesyłową wraz z dedykowanymi zabezpieczeniami. Instalacja tego typu jest bardziej skomplikowana od kotłów węglowych, lecz jest wydajniejsza oraz czystsza. Montując takie urządzenie, wpływamy na powietrze zewnętrzne oraz możemy liczyć na mniejsze rachunki.

Kocioł elektryczny ze względu na rosnące stawki zużycia energii elektrycznej jest kupowany w konkretnych przypadkach, kiedy analiza ryzyka inwestycyjnego pokazuje, że zakup takiego urządzenia rzeczywiście się opłaca. Często urządzenie tego typu jest stosowane jako alternatywa, gdy padnie główne urządzenie grzewcze.

Kocioł olejowy wymusza tak jak kocioł gazowy zakup dedykowanej infrastruktury, a nawet bardziej skomplikowanej. Wciąż jednak takie kotły są czystsze od węglowych. Urządzenia tego typu są stosowane głównie w dużych obiektach na przykład magazynach czy obiektach handlowych.

Kocioł węglowy symbolizuje najprostsze rozwiązanie dostępne na rynku. Urządzenie tego typu nie wymaga rozbudowanej infrastruktury, ale za to częstszych dostaw paliwa. Proces spalania oferuje uzyskanie dużej energii cieplnej przy niewielkiej produkcji odpadów. Dużo osób decyduje się na zakup takiego kotła z uwagi na atrakcyjną cenę.

Kocioł na ekogroszek (lub pellet) w zależności od zakupionego modelu może być bardziej lub mniej wydajny.