Zalety i wady ogrzewania gazowego

Większość deweloperów budujących domy jednorodzinne montuje ogrzewanie gazowe. Czasami się okazuje, że nie ma na działce odpowiedniego przyłącza gazowego lub stawki zużycia gazu idą w górę.

Jakie zalety ma ogrzewanie gazowe?

Omawiając instalację gazową, można wymienić trzy główne zalety. Przede wszystkim na ten moment gaz ziemny jest cały czas opłacalny na tle innych dostępnych paliw. Kolejną zaletą jest to, że gdy zamontujemy efektywne urządzenie, to instalacja może generować duże oszczędności. Przykładem mogą być kondensacyjne kotły co gazowe, których efektywność wynosi powyżej 100%. Nowoczesne kotły co gazowe umożliwiają sterownie w sposób automatyczny, z czym się wiąże kolejna zaleta. Nie da się ukryć, że urządzenie w trybie auto daje duży komfort użytkowania i wygodę. Nie musimy cały czas sterować temperaturą tylko nadać urządzeniu pracę według konkretnego trybu i pogody na zewnątrz. Gaz jest idealny do spalania w kotłach kondensacyjnych. Kotły co gazowe kondensacyjne spalają dodatkowo ciepło z pary wodnej znajdującej się w spalinach, dostarczając jeszcze więcej ciepła.

Jakie wady ma ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe nie jest idealne. Trzeba wspomnieć o kilku wadach, o których należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na taką instalację grzewczą. Pomimo że gaz jest tani, na rynku jest też kilka innych paliw tańszych. To powoduje, że pod względem ceny konkurencyjne są też inne metody grzania. Biorąc pod uwagę to kryterium, tańsze są urządzenia opalane węglem oraz drewnem. Jednakże urządzenia napędzane takimi paliwami nie są zbytnio ekologiczne, natomiast kotły co gazowe mają ekologiczny charakter i nie zanieczyszczają w taki sposób powietrza. Wspominając o kosztach, warto wiedzieć, że mogą one drastycznie wzrosnąć, jeśli na działce nie będziemy mieli przyłącza gazowego. Koszt takiej infrastruktury jest bardzo wysoki. Dodatkowo kotły co gazowe kondensacyjne również potrafią być dwa lub trzy razy droższe od tradycyjnych kotłów, lecz inwestycja ta się z czasem zwraca.