Piec kondensacyjny potrafi być nawet dwa razy droższy od kotła tradycyjnego, lecz taka inwestycja jak najbardziej się opłaca. Dlaczego? Urządzenia bazujące na kondensacji używają o wiele mniej paliwa. Z naszego artykułu dowiesz się, jak taki piec współpracuje z grzejnikami oraz jakie ma zalety!
Kocioł kondensacyjny – współpraca z grzejnikami
Piece kondensacyjne bardzo często współpracują z grzejnikami. Czy jeśli chcemy połączyć takie dwie instalacje, to trzeba przy projektowaniu uwzględnić niższe parametry? Takie rozwiązanie wiąże się z zakupem większych grzejników. Kondensacja w kotle będzie zachodzić w całym okresie grzewczym, a więc, czy zakup drogiego pieca kondensacyjnego o większej efektywności zrekompensuje drogą inwestycję? Biorąc pod uwagę klimat umiarkowany oraz obecne ceny okazuje się, że nie. W instalacjach, w których temperatura zasilająca sieć nie przekracza 75 stopni Celsjusza, efektywność pieca będzie wahać się na poziomie 90%. Dlaczego? Ponieważ automatyka będzie utrzymywać instalację w niskiej temperaturze.
Należy także zwrócić uwagę, że każdy dobry kocioł kondensacyjny jest w stanie współpracować ze starymi technologiami. Ważne jest, aby taką starą technologię dobrze wypłukać lub zastosować wymiennik pośredni.
W czasie siarczystych mrozów kocioł kondensacyjny może zasilać instalację wody o takiej samej temperaturze, którą by generował sam kocioł. W tym czasie jednak nie będzie kondensował, więc jego sprawność będzie mniejsza, lecz sprawność roczna będzie wyższa niż w przypadku tradycyjnych kotłów niekondensacyjnych.
Kocioł kondensacyjny – zalety
Omawiając zalety przede wszystkim, trzeba wspomnieć, że kotły kondensacyjne posiadają wysoką sprawność, ponieważ wykorzystują dodatkowe źródło ciepła, jakim jest para wodna ze spalin. W rezultacie sprawność takiego kotła wynosi ponad 100%. Co więcej, takie urządzenia zużywają mniej paliwa, dlatego właściciele mogą liczyć również na mniejsze rachunki za ogrzewanie.