Kotły kondensacyjne to najnowocześniejsza technologia grzewcza, na którą decyduje się coraz więcej osób. Urządzenia tego typu umożliwiają odzyskać nieco energii. W tradycyjnych kotłach ta sama energia zostaje uwalniania na zewnątrz. Energia w postaci pary wodnej jest doszczętnie wykorzystywana w kotłach kondensacyjnych, dzięki temu możemy zmniejszyć swojego rachunki za ogrzewanie. Dlaczego warto zakupić kocioł kondensacyjny?
Dlaczego para wodna jest postrzegana jako energia?
Para wodna jest produktem znajdującym się w spalinach, które przez tradycyjne kotły są wypuszczane do atmosfery. To nieszkodliwa substancja jednak może być energią – wystarczy ją odpowiednio zagospodarować. Kotły kondensacyjne w doskonały sposób to robią. Jednak w jaki sposób z pary wodnej jest brana energia? Za pomocą procesu kondensacji. Takie zjawisko jest na przykład widoczne w kuchni, kiedy położymy zimną pokrywkę od garnka na rozgrzany garnek. Po chwili pojawia się skroplona para wodna. Zmiana skupienia powoduje oddanie energii. Jeżeli więc skroplimy parę wodną, zamiast ją wypuścić w postaci gazowej do atmosfery, to otrzymamy energię. Odzysk takiej energii generuje oszczędności i chroni środowisko przyrodnicze.
Budowa i działanie kotłów kondensacyjnych
Kotły kondensacyjne z wyglądu przypominają zwykłe kotły, lecz dodatkowo pozwalają odzyskać ciepło z pary wodnej. Ta zasadnicza różnica daje jednak wiele możliwości. Proces kondensacji jest możliwy, gdy spaliny zostają schłodzone i właśnie wprowadzenie elementu, który by obniżał temperaturę, czyli pary wodnej, było największym wyzwaniem inżynierów. Jak widać, się udało. W praktyce ciepłe spaliny oddają energię, podgrzewając ciepłą wodę użytkową. Nie da się ukryć, że takie piece kondensacyjne są bardzo wydajne. Warunkiem takiej wydajności jest konieczność zachowania odpowiedniej temperatury. Z tego względu kotły kondensacyjne najlepiej współpracują z instalacjami cechującymi się niską temperaturą.