Gazowe kotły w obecnej technologii zasilają ogrzewanie centralne oraz dostarczają ciepłą wodę użytkową. Zainteresowanie takimi urządzeniami wciąż rośnie, ponieważ właściciele starych pieców węglowych chcą wykorzystywać instalację gazową. Decyzję o zakupie kotła gazowego podejmują również osoby stawiające nowe domy jednorodzinne.
Podział kotłów gazowych ze względu na montaż
Kotły gazowe można podzielić według wielu kryteriów. Kryteria mogą dotyczyć sposobu montażu lub poszczególnych funkcji, które są oferowane w danym urządzenia. Biorąc pod uwagę sposób montażu, możemy wyróżnić kotły wiszące oraz stojące. Kotły gazowe wiszące jak sama nazwa wskazuje, można zawieszać na ścianie. Możliwości te są jednak podyktowane wielkością. Urządzanie tego typu są o niewielkich gabarytach i zawiesza się je w łazienkach i kuchniach. Producenci kotłów przykładają dużą uwagę na design, więc wiele kotłów jest estetycznych.
Kotły stojące natomiast wyróżniają się przede wszystkim większą konstrukcją, która nie pozwala na zawieszenie. Urządzenia są ciężkie i duże więc trzeba w gospodarstwie domowym znaleźć dedykowane pomieszczenie. Zazwyczaj są montowane w kotłowniach, czyli pomieszczeniach gospodarczych w dużych domach jednorodzinnych.
Podział kotłów gazowych ze względu na funkcje
Kolejny podział kotłów jest determinowany przez to ile funkcji pełnią. Z tego względu można wyróżnić kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Kotły gazowe jednofunkcyjne zasilają wyłącznie centralne ogrzewanie, lecz można do nich zamontować osobny zasobnik wody. To sprawia, że dzięki takiemu urządzeniu możemy mieć ogrzewanie oraz ciepłą wodę, kiedy tylko jej potrzebujemy. Osoby, które nie lubią niespodzianek pod prysznicem w postaci mroźnej wody, powinny zdecydować się na taką instalację. Przy planowaniu zakupu kotła jednofunkcyjnego należy pamiętać, aby dostosować pomieszczenie, w którym postawimy urządzenie jeszcze do zasobnika. Mamy do dyspozycji jeszcze kompaktowe kotły dwufunkcyjne, które są o wiele mniejsze i w jednej obudowie znajdują się dwa wymienniki ciepła, oferując ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.