Podgrzewacze wody – zasada działania, jaki wybrać?

Chcesz zamontować urządzenie, które w szybkim czasie zapewni ciepłą wodę? W takim razie idealnym rozwiązaniem będzie podgrzewacz ciepłej wody. W tym artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje takich urządzeń oraz sposób działania. Zapraszamy do lektury!

Podgrzewacze ciepłej wody – zasady działania

Podgrzewacze ciepłej wody nie działają w sposób zbytnio skomplikowany. Cały proces polega na podgrzaniu i zebraniu ciepłej wody. Zaletą takich urządzeń jest możliwość grzania wody w kilku miejscach naraz. To oczywiście wymaga instalowania kilku podgrzewaczy w kilku różnych pomieszczeniach. Podgrzewacze o małych pojemnościach najczęściej są stosowane w biurowcach oraz obiektach magazynowych. W małych domach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, również mają zastosowanie. Ważnym podzespołem jest termostat, który zapobiega stygnięciu wody i zachowuje nadaną temperaturę. Tym samym mamy pewność, że woda nie wystygnie i nie zostanie utracona wcześniej zużyta już energia w postaci energii elektrycznej. Włączony termostat powoduje uruchomienie się podgrzewacza za każdym razem, gdy temperatury wody spadnie. Podgrzewacze ciepłej wody są urządzeniami ciśnieniowymi. Do ich produkcji jest wykorzystywana stal odporna na korozję, która dodatkowo jest pokryta specjalną emalią. Omawiając budowę, warto także wspomnieć o specjalnych zaworach uniemożliwiających podniesienie się ciśnienia do niebezpiecznych wartości. Z tego względu urządzenie tego typu jest bardzo bezpieczne.

Podgrzewacze ciepłej wody – dobór podgrzewacza

Decydując się na zakup podgrzewacza ciepłej wody, trzeba zwrócić uwagę na wydajność. Powinna być ona jak największa. Sama wydajność wynika z wykorzystywanej mocy oraz temperatury, która dociera do wody dopływającej, jak i temperatury już podgrzanej wody. Im większa różnica temperatury wody wpływającej do zbiornika podgrzewacza oraz tej, która już jest gorąca, tym szybciej spada wydajność całego urządzenia grzewczego. Na wydajność ma wpływ również instalacja elektryczna. Do sieci jednofazowej na 230 V najlepiej podłączyć urządzenie o mniejszej mocy wynoszącej ok. 6 kW.