Kocioł dwufunkcyjny – poradnik

Czeka Cię nowa inwestycja w postaci zakupu urządzenia grzewczego? Nie wiesz co wybrać, ponieważ masz ograniczone miejsce w domu? W takim razie do mniejszego gospodarstwa domowego będzie kocioł dwufunkcyjny. Z tego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują urządzenia tego typu.

Piec dwufunkcyjny do domu

Piec dwufunkcyjny to warte rozważenia urządzenie, gdy zastanawiamy się nad wyborem źródła centralnego ogrzewania w domu. To jedna z najważniejszych rzeczy, nad którą trzeba przemyśleć, projektując dom. Obecnie ze względu na kompaktowe rozmiary najczęściej nowi właściciele nieruchomości decydują się na kotły dwufunkcyjne. Urządzenie tego typu nie tylko zasila centralne ogrzewanie, lepiej podgrzewa wodą bytową wykorzystywaną przez domowników. Chcąc zagwarantować sobie komfort oraz bezpieczeństwo warto stawiać wyłącznie na najlepsze kotły dwufunkcyjne znanych producentów.

Budowa pieca dwufunkcyjnego

Aby kocioł dwufunkcyjny mógł pracować prawidłowo, musi zawierać wszystkie podzespoły. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie urządzenia. To bardzo duże udogodnienie biorąc pod uwagę konstrukcję kotłów jednofunkcyjnych, które potrzebują osobnego pomieszczenia gospodarczego. Budowa kotła dwufunkcyjnego składa się z palnika gazowego wraz z zapłonnikiem, armatury oraz orurowania gazowego i wodnego, wymienników ciepła, pompy obiegowej, czujnika ciśnienia oraz zaworu trójdrogowego, który umożliwia swobodne przełączenie różnych trybów pracy urządzenia.

Jak działa piec dwufunkcyjny?

Najlepsze kotły dwufunkcyjne działają według prostego schematu. Gaz, który dostarczany jest do palnika, zapala się dzięki iskrze. Zapalony gaz następnie podgrzewa wodę przepływającą przez wymiennik ciepła o dużej powierzchni. Dwie funkcje pełnione przez kocioł są możliwe dzięki pompie cyrkulacyjnej, która zapewnia odpowiedni obieg wody. Należy także zwrócić uwagę na to, że woda jest podgrzewana w sposób przepływowy, co oznacza, że jest podgrzewana w momencie przekręcania kurka.